Facebook
MeetUp
YouTube
TikTok
Register on Eventbrite
Twitter
Instagram
LinkedIn
Toastmasters International
Facebook
MeetUp
YouTubeTikTok
TwitterInstagramRegister on EventbriteLinkedInToastmasters International

Speech Contest Central

Quick Links
Speech Contest Tutorial Videos

Click on the images below to watch the tutorial videos.
A new browser window will open for each one.

Click Here to Watch Session 1 - The Contest & Roles

SESSION 1
The Contest and Roles

Click Here to Watch Session 2 - When You're the Judge

SESSION 2
When You’re the Judge

Click Here to Watch Session 3 - The Judge's Guide & Ballot

SESSION 3
The Judge’s Guide and Ballot

SPRING 2024 SPEECH CONTEST WINNERS
AREA LEVEL SPEECH CONTEST WINNERS

EVALUATION CONTEST

Area 11

1st Place – Maggie Serrano

2nd Place – Herman Raybon Jr.

Area 12

1st Place – Jenny Sullivan

2nd Place – Andrea Avendano

Area 13

1st Place – Cate Kinney

2nd Place – Antonio Thomas

Area 14

1st Place – Audrey Arthur

Area 22

1st Place – Birgit Schwenzer

2nd Place – Hoang Bui

Area 23

1st Place – Howard Lusk

Area 41

1st Place – Jay Patil 

2nd Place – Linda Zhou

Area 42

1st Place – Christine Nes Nalli

Area 43

1st Place – Anton Vanterpool

2nd Place – Jason Morgan

Area 51

1st Place – Michael Wilder

2nd Place – Helen Robinson

3rd Place – Vince Caldwell

Area 52

1st Place – Chris Rio

2nd Place – Lydia Rugh

Area 53

1st Place – Yumi Escalante

2nd Place – Lisa Morris

Area 54

1st Place – Barbara Linsmeier

2nd Place – Rebecca Sayer

Area 55

1st Place – Stephanie Alston

INTERNATIONAL SPEECH CONTEST

Area 11

1st Place – Gwendolyn Sanderlin

2nd Place – Franklin Walston

Area 12

1st Place – Ralph Jones

2nd Place – Lily Han

Area 13

1st Place – Jazlyn Williams

2nd Place – Cate Kinney

Area 14

1st Place – Carla Wheaden

Area 23

1st Place – Marsha M. Cheatam

2nd Place – Maria Alsopp-Whittington

Area 41

1st Place – Linda Zhou 

2nd Place – James Scarborough

Area 42

1st Place – Christine Nes Nalli

2nd Place – Valda Ford

Area 43

1st Place – Bex Novak

2nd Place – Emilio Rivera

3rd Place – Rebecca Eisenger

Area 51

1st Place – Victoria Twyne

2nd Place – Bernadette Catalan

3rd Place – Anthony Davis

Area 52

1st Place – Chris Rio

Area 53

1st Place – Rhonda Beckwith

2nd Place – Aref Dajani

Area 54

1st Place – Barbara Linsmeier

2nd Place – Liz Saniga

Area 55

1st Place – Cora L. Clark

DIVISION LEVEL SPEECH CONTEST WINNERS

DIVISION A

INTERNATIONAL SPEECH CONTEST

1st Place – TBD

2nd Place – TBD

3rd Place – TBD

EVALUATION CONTEST

1st Place – TBD

2nd Place – TBD

3rd Place – TBD

DIVISION B

INTERNATIONAL SPEECH CONTEST

1st Place – Marsha Meekins- Cheatam

2nd Place – NA

3rd Place – NA

EVALUATION CONTEST

1st Place –  Brigit Schwenzer

2nd Place – NA

3rd Place – NA

DIVISION C

INTERNATIONAL SPEECH CONTEST

1st Place – Burgess Foster

2nd Place – Laura Meyer

3rd Place – NA

EVALUATION CONTEST

1st Place –  Howard “Howie” Harrell

2nd Place – NA

3rd Place – NA

DIVISION D

INTERNATIONAL SPEECH CONTEST

1st Place – TBD

2nd Place – TBD

3rd Place – TBD

EVALUATION CONTEST

1st Place – TBD

2nd Place – TBD

3rd Place – TBD

DIVISION E

INTERNATIONAL SPEECH CONTEST

1st Place – Rhonda Beckwith

2nd Place – Barbara Linsmeier

3rd Place – Victoria Twyne

EVALUATION CONTEST

1st Place – Barbara Linsmeier

2nd Place – Stephanie Alston

3rd Place – Michael Wilder

Speech Contests F.A.Q.

Got questions about the Toastmasters speech contests?

CLICK HERE to Visit the Speech Contest F.A.Q. Page or
SEND AN EMAIL to our Program Quality Director, Annette Sanks

District 27 Speech Contest Coordination Resources

Toastmasters International
SPEECH CONTEST RULEBOOK

Speech Contestant
PROFILE

EVALUATION

Contest Forms

INTERNATIONAL SPEECH
Contest Forms

District 27 Spring 2024 Speech Contests
This year, District 27 will be holding the International Speech Contest and Evaluation Speech Contest during Spring 2024. Clubs have until January 31, 2024 to hold their speech contest and submit their contestant to their respective area director. Please ensure you read the newly updated Speech Contest Rule Book that can be found on the District 27 website at https://d27-tm.org/speech-contest-central/
District 27 2024 SPRING Speech Contest Coordination Training Dates

Area Contest Coord/Judges Training

TBA

District Contest Coord/Judges Training

TBA

District 27 2024 FALL Speech Contest Dates

AREA

AREA DAY DATE START TIME END TIME VIRTUAL or IN-PERSON EVENTBRITE LINK
- Friday 16-Feb-24 7:00 P.M. EST 9:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
- Saturday 17-Feb-24
3:00 P.M. EST 5:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
A13, A14 Saturday 24-Feb-24 11:00 A.M. EST 1:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
A11, A12 Saturday 9-Mar-24 11:00 A.M. EST 1:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
E51, E54 Sunday 10-Mar-24 3:00 P.M. EST 5:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
D42 Friday 15-Mar-24 7:00 P.M. EST 9:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
D41, D43 Sunday 17-Mar-24 3:00 P.M. EST 5:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
E52 Wednesday 20-Mar-24 7:00 P.M. EST 9:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
E53, E55 Friday 22-Mar-24 7:00 P.M. EST 9:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
C33, C34 Saturday 23-Mar-24 11:00 A.M. EST 1:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
B21 Saturday 23-Mar-24 3:00 P.M. EST 5:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
C31, C32 Wednesday 27-Mar-24 7:00 P.M. EST 9:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
B22, B23 Thursday 28-Mar-24 7:00 P.M. EST 9:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER

 

DIVISION

DIVISION DAY DATE START TIME END TIME VIRTUAL or IN-PERSON EVENTBRITE LINK
A Saturday 13-Apr-24 11:00 A.M. EST 1:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
B Sunday 7-Apr-24
3:00 P.M. EST 5:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
C Saturday 6-Apr-24 11:00 A.M. EST 1:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
D Saturday 13-Apr-24 3:00 P.M. EST 5:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER
E Saturday 6-Apr-24 11:00 P.M. EST 1:00 P.M. EST VIRTUAL CLICK HERE TO REGISTER

 

DISTRICT

DISTRICTDAYDATESTART TIMEEND TIMEVIRTUAL or IN-PERSONEVENTBRITE LINK
27Saturday27-Apr-24TBATBAHYBRIDTBA
District 27 Speech Contest Points of Contact

D27 PROGRAM QUALITY DIRECTOR​

Annette Sanks

PQD@D27-TM.ORG​

D27 DISTRICT LEVEL CONTEST CHAIR​

Alonzo White, DTM

CONTEST@D27-TM.ORG​

D27 DISTRICT & DIVISION LEVEL CHIEF JUDGE​

John Johnson, Jr., DTM

CHIEFJ@D27-TM.ORG​

Area and Division 2024 Spring Training